czwartek, 6 sierpnia 2020

Ulotny czar Duchów Teatru - materiał prasowy

Ulotny czar Duchów Teatru


„Duch Teatru i sceny nie zniknie…” – śpiewają aktorzy Teatru „Pinokio” w Łodzi w utworze kończącym płytę o zapomnianych i niedocenianych zawodach teatralnych. Jakie profesje próbują ocalić od zapomnienia? O tym traktuje projekt „Duchy Teatru” realizowany w ramach programu „Kultura w Sieci” – z wydawniczo-edukacyjną odsłoną 18. sierpnia oraz  koncertem 18. września.




Kurtyniarz, perukarka, sufler, garderobiana to tylko niektórzy z bohaterów barwnej historii ubranej w muzyczną formę, zaaranżowaną przez autorkę tekstów – Agę Jun oraz kompozytora i aktora Teatru „Pinokio” w Łodzi – Piotra Osaka. „Duchy Teatru”, bo taki tytuł nosi również album muzyczny wydany dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”, to przedsięwzięcie innowacyjne na skalę polskiego teatru, mające ogromny potencjał kulturotwórczy. Projekt stanowi przykład edukacji przez sztukę w pełni tego słowa znaczeniu. Celem jego twórców, jak wspomina osoba zajmująca się opracowaniem merytorycznym – Marta Magalska, było oddanie głosu do tej pory właściwie niesłyszalnym pracownikom i pracowniczkom teatru, oraz udowodnienie, że magię miejsca tworzą nie tylko reżyser, aktorzy i aktorki. Liczy się zespół; każdy element teatralnej układanki jest ważny i nie da się go niczym zastąpić. Bo też każdy człowiek–teatru wnosi swoją niepowtarzalną twórczą energię, dzieli się indywidualnymi doświadczeniami, angażuje się i podąża w jednym, wspólnym kierunku. Bez pracy i pomocy jednej z osób „niewidocznych” ta misterna budowla jaką jest spektakl, po prostu runie. O tym, ale nie tylko o tym, opowiadają Duchy Teatru, wskrzeszone do życia.


Projekt Teatru Pinokio w Łodzi zakłada nagranie długogrającego albumu muzycznego, który współtworzy cały zespół aktorski. Premiera wydawnictwa odbędzie się już 18 sierpnia 2020 roku. Oprócz walorów artystycznych – jakim są niewątpliwie teksty o Duchu Spracowanej Krawcowej, Duchu Suflera bez Budki, Duchu Poirytowanej Garderobianej i innych postaciach kobiecych i męskich, z akompaniamentem na żywo – warto podkreślić także niejednorodność gatunkową muzyki – jazz, blues, latino, country, soul, piosenka aktorska… 


To, jak wspomniane elementy ze sobą współgrają, słuchacze i internauci będą mogli sprawdzić, odwiedzając profile społecznościowe Teatru Pinokio w Łodzi (Facebook i YouTube) już 18 września. Wtedy także odbędzie się koncert dla publiczności zgromadzonej w siedzibie Teatru – informacje o możliwości zdobycia bezpłatnych wejściówek pojawią się na początku września. 


Projekt „Duchy Teatru” skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych życiem teatralnym. Dzięki materiałom edukacyjnym (e–book, słownik pojęć użytych w piosenkach) dzieci i młodzież poznają niepopularne profesje i barwne biografie ludzi z krwi i kości. Natomiast dorośli z pewnością docenią album za jego walor rozrywkowy, autorskie pomysły muzyczno-tekstowe i jedno z założeń będące filarem projektu: odkrycie nieznanych losów tych, którzy poświęcili się swojej pasji. „Duch teatru i sceny nie zniknie”, a jego ulotny czar rzucimy na widzów jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze… 



Duchy Teatru – projekt muzyczno-edukacyjny

premiera albumu muzycznego: 18.08.2020

prapremiera sceniczna: 18.09.2020

idea i teksty piosenek: Aga Jun

kompozycje i aranżacje muzyczne: Piotr Osak 

identyfikacja i oprawa wizualna: Justyna Bernadetta Banasiak

opracowanie merytoryczne i edukacyjne: Marta Magalska



[materiał nadesłany]



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Gala finałowa Konkursu Dramaturgicznego im. Łucjana Kościeleckiego o Pióro Jaracza

  W niedzielne popołudnie,   27 października   w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi   na Małej Scenie  odb yła się uroczysta  gala finałow...