Już za kilka dni, bo 26 kwietnia rozpoczynają się Łódzkie Spotkania Baletowe. Tym razem publiczność będzie mogła obejrzeć sześć choreografii, które zostaną zaprezentowane przez cztery zespoły z Francji, Włoch i Polski.
Łódzkie Spotkania Baletowe
mają już długą, bo 55-letnią
tradycję
upowszechniania
sztuki baletowej i różnorodnych nurtów tańca współczesnego. Publiczność Łódzkich
Spotkań Baletowych mogła jak dotąd obejrzeć choreografie wielu znakomitych twórców jak m.in.
Maurice Béjart, Alicia Alonso, Jiří Kylian, William Forsythe,
Wayne McGregor, Mats Ek, BirgitCullberg czy
Conrad Drzewiecki, których prace wyznaczały trendy w rozwoju sztuki
choreograficznej, tanecznych form scenicznych i teatru tańca.
Podczas ŁSB wystąpiło wiele niewątpliwie doskonałych zespołów, wśród których można wymienić chociażby Balet XX Wieku Maurice’a Béjarta, Nederlands Dans Theater, Sadler’s Wells, Royal Ballet, Ballet Rambert, Cullberg Ballet, Batsheva Dance Company, Ballet Nacional de Cuba, Stuttgarter Ballett, Elisa Monte Dance Company, Kibbutz Contemporary Dance Company, Akram Khan Company, Corpo Di Ballo, Teatro Alla Scala. Z pewnym rozrzewnieniem wspominam występ Barysznikowa w 2009 roku i występ grupy Sasha Waltz & Guests z SYM-PHONIE MMXX dwa lata temu.
W tegorocznej, XXVII edycji ŁSB obejrzymy cztery prezentacje i sześć kompozycji w tym polską premierę choreografii Sashy Waltz w wykonaniu zespołu Teatru Wielkiego w Łodzi. Wybór proponowanych choreografii niewątpliwie jest interesujący, ale może pozostawiać pewien niedosyt, bo prezentowane kompozycje mają już swoje lata, trudno też uznać je za nowatorskie czy chociaż kontrowersyjne w kontekście obecnych czasów a nawet poprzednich Łódzkich Spotkań Baletowych. Tak czy inaczej kwestia, czy te choreografie przypadną do gustu łódzkiej publiczności pozostaje otwarta, bowiem w ogóle odbiór sztuki jest czymś bardzo indywidualnym. Poza tym w obliczu sytuacji takiej, że niezbyt często może ona oglądać przedstawienia baletowe, cieszy także prezentacja choreografii z 1999 roku, chociaż akurat tę warto a nawet trzeba zobaczyć, bo twórczość Cunninghama to krok milowy w postrzeganiu i rozwoju sztuki tańca.
Kto zatem zaprezentuje się podczas XXVII ŁSB? Otóż, 26 i 27 kwietnia 2024 wystąpi Ballet de L’Opera de Lyon z Francji z choreografiami Merciera Philipa „Merce” Cunninghama BEACH BIRDS i BIPED a 11, 12 i 14 maja 2024 zobaczymy zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi w ROMEO I JULIA H. Berlioza w choreografii Sashy Waltz. 16 i 17 maja 2024 wystąpi Aterbaletto z Włoch z dwiema choreografiami YELED Eyala Dadona oraz SECUS Ohada Naharina. Natomiast 21 i 22 maja 2024 obejrzymy L-E-V Dance Company z Izraela w choreografii p.t. OCD LOVE autorstwa Sharon Eyal i Gaia Behara.
Czekając zatem na rozpoczęcie XXVII Łódzkich Spotkań Baletowych już teraz doceniam wysiłek organizatorów włożony w ich przygotowanie. Trzymam również mocno kciuki za zespół baletowy TWŁ, który podczas Spotkań zaprezentuje się w spektaklu premierowym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz