czwartek, 16 lutego 2017

"Diamentowa karoca"


To jedna z najciekawszych książek cyklu o Fandorinie - fabuła cofa się w przeszłość począwszy od 1905 roku i poznajemy źródło fascynacji Fandorina Japonią. Wcześniejsze wydanie było dwutomowe, to, po które miałam okazję sięgnąć to jeden złożony tom i w sumie bardzo dobrze, ponieważ dzięki temu zaskakująca puenta powieści bardziej jaskrawa. Czytelnik nie ma pokusy czytania drugiego tomu jako pierwszego, żeby móc poznać losy Fandorina w układzie chronologicznym, lecz ma szansę cieszyć się dobra literaturą i zaskakującą kompozycją powieści.


 


Akunin pisze o Japonii w sposób intrygujący i inspirujący do bliższego poznania niezwykłej kultury i historii tego kraju. Akcja toczy się wartko, nie nuży, intryga wciąga i w zasadzie trudno oderwać się od książki. Realia japońskie przełomu wieków przeplatają się z napomknieniami o sytuacji w Rosji. Poznajemy podłoże konfliktu wschodniego, źródła rywalizacji między "wschodem" a "zachodem", wyjątkowość kultur wschodnich i jak się okazuje różnice, których nigdy nie udaje się w pełni zatrzeć. 

Powieść jest godna polecenia nie tylko wielbicielom twórczości Akunina i postaci przez niego stworzonej, ale także tym, dla których Japonia jest zagadką pobudzającą wyobraźnię.


...........................


Boris Akunin, Diamentowa Karoca, Świat Książki, Warszawa 2016
tłum. Jan Gondowicz





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Gala finałowa Konkursu Dramaturgicznego im. Łucjana Kościeleckiego o Pióro Jaracza

  W niedzielne popołudnie,   27 października   w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi   na Małej Scenie  odb yła się uroczysta  gala finałow...