wtorek, 12 stycznia 2021

Co w Londynie piszczy? - korespondencja bardzo kulturalna

 

W tych dziwnych czasach, z jakimi przyszło nam się zmierzyć, jako odbiorcy i pasjonaci teatru mamy paradoksalnie większe możliwości zapoznania się z dorobkiem zespołów aktorskich na całym świecie. Niekoniecznie są to produkcje najnowsze, ale tym bardziej cenne, bo wyszperane z archiwów. Dobór propozycji jest zdecydowanie subiektywny.

Jeszcze przez 10 dni na stronie Royal Opera House można obejrzeć balet w choreografii Chirstophera Wheeldon – Alicja w Krainie Czarów z 2017 roku. Balet jest niesamowicie żywym doświadczeniem, fakt ten zawdzięcza Bobowi Crowley, który w pomysłowy sposób połączył tradycyjność z innowacyjnym podejściem. Balet rozpoczyna się od sceny przyjęcia w ogrodzie w słoneczne popołudnie. Alicja jest zaskoczona, kiedy odkrywa, że przyjaciel jej rodziców, Lewis Carroll, zmienia się w białego królika. Kiedy podąża za nim do króliczej nory, wydarzenia stają się coraz ciekawsze i ciekawsze… Podróżując po Krainie Czarów, Alicja na swojej drodze spotyka niesamowite postacie np.  czarujący Łotr Kier, który jest ścigany za kradzież ciastek. Zamieszanie piętrzy się aż Alice gwałtownie się budzi. Czy to wszystko było marzeniem sennym?

Alicja w Krainie Czarów (2017) – 22.12.2020 – 21.01.2021

Choreografia: Christopher Wheeldon

Obsada: Alice - Lauren Cuthbertson; Jack/The Knave of Hearts - Federico Bonelli; Lewis Carroll/The White Rabbit - James Hay; Mother/The Queen of Hearts - Laura Morera; Magician/The Mad Hatter - Steven McRae; Concert Master - Ania Safonova

Cena biletu: 3 funty (ok. 15 zł) - https://www.roh.org.uk/tickets-and-events/alices-adventures-in-wonderland-by-christopher-wheeldon-details

 


Aż do połowy lutego będzie można również obejrzeć nasycony emocjami balet Fredericka Ashtona skomponowany do burzliwej Sonaty fortepianowej Liszta. Przedstawia tragiczny romans między kurtyzaną Marguerite i jej kochankiem Armandem. "Marguerite and Armand" powstał w 1963 roku. Pierwszymi wykonawcami byli słynna Margot Fonteyn i Rudolf Nureyev. Póki para żyła, nikt inny poza nimi nie podjął się odtworzenia postaci. W 2017 roku, po kolejnej premierze baletu, jako Marquerite  zachwyciła widzów Zenaida Yanowsky i otrzymała bardzo pozytywne recenzje za swój występ. Balet na pewno wzbudzi wiele emocji wśród widzów oraz zaskoczy ich swoim „demonicznym” charakterem.

Spektakl można obejrzeć na platformie https://stream.roh.org.uk/packages/marguerite-and-armand-2017/videos/marguerite-and-armand-2017 za 3 funty. Po zakupie bilet będzie on ważny przez 30 dni.


Marguerite i Armand (2017) – 15.01.2021 – 14.02.2021

Choreography: Frederick Ashton

Muzyka: Franz Liszt

Obsada: Marguerite - Zenaida Yanowsky; Armand - Roberto Bolle; Armand's Father - Christopher Saunders; Duke - Gary Avis; Admirers - Matthew Ball, Reece Clarke, David Donnelly, Nicol Edmonds, Kevin Emerton, Erico Montes, Tomas Mock, Fernando Montaño; Maid - Mica Bradbury




Ponad to przez cały styczeń, każdego wieczoru o 20:21, na ogromnym ekranie na Piccadily Circus wyświetlane są wiersze napisane i nagrane jako rejestracje wideo przez Patti Smith. Smith rozpoczęła projekcje w Sylwestra wierszem poświęconym Grecie Thumberg, która w zeszłym tygodniu skończyła 18 lat. Wiersze Smith przepełnione są nadzieją i miłością. Piosenkarka recytuje poezje z własnej sypialni w Nowym Jorku, a swoje inspiracje zawdzięcza wizjonerskiej poezji Williama Blake’a.

Więcej informacji oraz możliwość zobaczenia wydarzenia online można znaleźć na stronie: https://circa.art/

 

I ostatnia informacja na dzisiaj: według brytyjskiego Amazona najlepiej sprzedającą się książką  w 2020 roku w Wielkiej Brytanii był "Chłopiec, kret, lis i koń" Mackesy'a Charliego. 



Tomik wydany został w 2019 roku i składa się ze zbioru ilustracji autora, które pojawiały się wcześniej na jego koncie Instagram. Ilustracje te pokochały miliony fanów. Książka ma łączyć ludzi poprzez inspirujące obrazy Charliego Mackesy'ego i delikatny tekst kaligraficzny, które celebrują dobroć, współczucie i zrozumienie, przekazując tym samym istotne przesłanie dla naszych czasów.

„Chłopiec, kret, lis I koń” została zakwalifikowana do nagrody British Book Awards Non-Fiction Lifestyle Book of the Year 2020. Warto wiedzieć, że w Polsce książkę wydało Wydawnictwo Albatros.

 

 [KK]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skutki uboczne. Rozmowa z Grzegorzem Kempinsky'm

Rozmowa z Grzegorzem Kempinsky’m – polskim reżyserem filmowym, teatralnym i telewizyjnym, scenarzystą i tłumaczem, trzykrotnym laureatem na...